Az angol állásinterjúk néha olyanok, mint egy társasjáték, ahol a kérdések a dobókockák, és a válaszok a lépések a táblán. Az "Are you a team player?" kérdés hallatán azonban mintha egy váratlan bónuszpontot érő mezőre lépnénk!
Egy angol nyelvű állásinterjú tanulságai - saját élmény

Néhány évvel ezelőtt LinkedIn-en megkeresett egy nemzetközi cég. A pozíció első ránézésre izgalmasnak tűnt. Akkoriban éppen hasonló munkakörben dolgoztam, és bár nem volt rajtam nyomás, hogy váltsak, de hiányoztak a kihívások, a tanulási lehetőség, ezért gondoltam, teszek egy próbát.
A folyamat három (+1 előre nem tervezett) körből állt, de már az elejétől kezdve tapasztaltam furcsa jeleket. Ezeknek akkor még nem tulajdonítottam különösebb jelentőséget, nem is gondoltam bele, mit is jelenthetnek ezek hosszú távon.
Az első kör egy tesztfeladatlap volt, amit sikeresen teljesítettem, így behívtak a második körre, ahol két-három interjúztatóval kellett beszélgetnem. Egy fiatal HR-es és egy technikai team lead vettek részt benne – utóbbi flip-flop papucsban és térdnadrágban jelent meg, ami azért adott egy sajátos hangulatot a beszélgetésnek.
A HR-es először a munkakörről és a csapatról beszélt, majd elkezdte végigkérdezni a teljes önéletrajzomat angolul. Szokatlanul hosszú időt töltöttünk az oktatói tapasztalataimmal, pedig ennek érzésem szerint semmi köze nem volt a műszaki szövegíráshoz. Nem igazán értettem, miért volt releváns ez az időszak, de válaszoltam minden kérdésre. Ezt követően egy logikai feladatot kaptam, amelyet hangosan gondolkodva kellett megoldanom.
Ezután következett volna a harmadik kör, a cégvezetővel való beszélgetés. Az időpont megvolt, el is mentem az interjúra, de a vezető a kora reggeli csúcsban dugóba került és nem ért volna oda időben, ezért új időpontot kaptam egy hét múlva délutánra. Ekkor végül megtörtént a beszélgetés: fizetésről, saját kérdéseimről esett szó, majd elköszöntünk.
Ezután hosszú csend következett, aminek az lett a vége, hogy egyáltalán nem kaptam semmilyen visszajelzést. .
Az igazság az, hogy én sem kerestem őket. Úgy tekintettem erre az élményre, mint tapasztalatszerzés, hiszen nem volt rajtam kívülről nyomás, hogy váltsak, igazából csak a belső késztetés miatt szerettem volna kipróbálni magamat.
Mit csinálnék másképp, ha most állnék állásinterjú előtt?
Természetesen közben és utána is sokat gondolkodtam a próbatételen, és ma már sok mindent másként csinálnék.
Először is nem kérdeztem rá az interjú folyamatára, pedig már a második körben éreztem, hogy felesleges kérdésekkel húzzák az időt. Nem próbáltam kideríteni, pontosan milyen készségekre van szükségük az adott munkakörben, csupán passzívan válaszolgattam a kérdésekre. Végül pedig nem kértem visszajelzést, holott egy rövid e-mail talán segített volna megérteni, miért nem engem választottak.
A cég részéről bőven akadtak furcsságok. Nem volt számomra egyértelmű a kommunikációjuk, hiszen az önéletrajzomra és a tanítási tapasztalatomra vonatkozó kérdések alapján úgy tűnt, maguk sem biztosak abban, kit keresnek. Az időmet sem tisztelték: a cégvezető késett, az interjúfolyamat pedig ennek köszönhetően túl hosszúra nyúlt. Az interjú után nem küldtek visszajelzést, holott egy egyszerű e-maillel lezárhatták volna a folyamatot, így megőrizve a jó benyomást és a jó hírüket.
Mit tanultam ebből a tapasztalatból?
Bármennyire is vonzónak tűnik egy állás, ha az interjú során piros zászlók jelennek meg – például furcsa kérdések, szervezetlenség, visszajelzés hiánya –, érdemes elgondolkodni, hogy ez a megfelelő hely-e.
Az állásinterjú ugyanis mindig kétirányú folyamat: nemcsak a cég választ engem, hanem én is őket.
Neked van ehhez hasonló különös állásinterjú élményed? Oszd meg velem kommentben.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg másokkal is, akik érdeklődnek az állásinterjúk iránt.
Képzeld el, hogy éppen az angol nyelvű állásinterjún ülsz, és a kérdező hirtelen ezt mondja: "Can you walk me through your professional background?"
14 nehéz kérdés az angol állásinterjún
Egy angol állásinterjú olyan, mint egy jól megírt forgatókönyv – ha tudod a megfelelő válaszokat, magabiztosan alakíthatod a saját történetedet.